Zero Waste Week – Day 1

Today was the easiest day of zero waste week because it was a holiday and I wasn’t tempted by the junk food at work. Instead around lunch time I made a huge pot of vegan chili full of various diced veggies. FYI, this is also a great way to use up random veggies that would otherwise go bad. To start out the week, I’ll share the foods I stocked up on this weekend in preparation for this no-fast-food week. Not perfectly zero waste, but fairly close.

I knew I would need plenty of sweet fruits to avoid the week without regressing to soda so I picked up some peaches, pears, and holiday honeydew (maybe?). Plus there are a few canary melons in the backyard which are almost ripe.

IMG_20160903_102934
Fresh grub from the farmers market

Likewise, plenty of bread for satiety.

IMG_20160903_103441
Package-free bread and bagels

More carbs and plenty of nuts, plus peppercorns for good measure. (I’m already fully stocked on beans).

IMG_20160903_102008
No mason jars required!

Extra veggies, with a few stickers just to taunt me. I got these pears before getting the farmers market pears shown above and probably should have skipped these. And I know avocados aren’t the most eco-friendly item to buy these days, but my husband is so happy to eat the occasional avodado.

IMG_20160903_102621
Non-local produce
IMG_20160903_103214
Mixed greens and garlic that somehow avoided being in the previous photo

Then of course, there are the weekly wasteful things. Milk is a necessity for my husband and he’d be rather upset if I didn’t get him any… and then go out and get it himself. As for the toilet paper, well, at least the wrapper and cardboard core will be composted, and I imagine some of the tissue particles will wind up in Dillo Dirt.

IMG_20160903_102310
The wasteful things

To make up for that waste, though, I did something adventurous to make sure the pumkin blooms in my backyard weren’t going to waste. This morning there was both a male and female flower open, so I pulled off the male flower, stripped it down to the stamen, and showed that female flower a good time. I’m usually less concerned about wasting future food, so this is my first lesson learned for Zero Waste Week.

IMG_20160905_085859

Well, that’s it! Time to get to sleep early so I’ll be less tempted by the caffeine tomorrow.

Zero Waste Week 2016

Zero Waste Popcorn

I failed at many of my Plastic-Free July resolutions, including staying away from bagged popcorn at the office. But the journey doesn’t end with the end of July! Today I popped up some popcorn from the bulk bin to my own to satisfy my carb urges tomorrow.

It all starts with some a bit of oil in a saucepan. I love the occasional dab of butter, but popping with it hasn’t worked well for me as walnut and olive oil have. I’ve discovered by experimentation that this particular pan can handle six tablespoons of popcorn kernels, so I measure those out while the oil starts warming up.

IMG_20160801_195339
Stored potential

My mom has a specialty popcorn pan with a handle you can turn to keep the kernels from burning, but it’s totally not necessary. I grab the handles and lid of this pan with a dishtowel (so I don’t get burned!) from time to time and give it a good shake. Once it starts popping vigorously, it doesn’t really need to be shaken any more because of all the action going on inside.

IMG_20160801_195718
All popped!

If you have a glass lid for your pan like I do, it’s especially easy to see how much of your popcorn has popped. But the real determination for when it’s done is when a few seconds have passed and you haven’t heard any popping or if you start to smell anything resembling burnt popcorn. Yup, if you put in more kernels than there’s room for things can go bad. And as I mentioned before, my recent experiments with using butter for popping resulted with mostly unpopped corn. 😦

Anyhow, that’s it! You can season your popcorn if you like. Most of the time I just add a dash of salt and the popcorn disappears soon enough.

IMG_20160801_200049
This jelly bean container once had that nasty popcorn-flavored jelly beans. Now it contains delicious real popcorn!

For tomorrow, though, I stored most of it in this reused container. And for once, I will avoid the evil bagged popcorn, oh yeah!

IMG_20160801_205728
Popcorn–the condensed and expanded editions

P.S. – I know a lot of folks have always prepared popcorn this way, but I was raised on microwave popcorn and the occasional Jiffy Pop, so this is for other folks like me. For a while I also tried switching to popping the kernels in lunch-size paper bags which worked pretty well, until one day I left the popcorn unattended while it was popping and…

IMG_20160207_125325
Microwaved popcorn disaster

I freaked out when I came back into the kitchen and saw the microwave power was off, and then even moreso when I opened the microwave door and saw the popcorn bag on fire. This is what it looked like after I quickly grabbed the un-fire side of the bag and threw it into the sink to put out the flames. The microwave still seemed to work after that incident, but I’m much more comfortable with the stove now. And it’s way more fun to watch through the glass lid and see the kernels expand and pop all around.

A Visit to Zero Waste Grocery Store in.gredients

The Austin Zero Waste Lifestyle Meetup is all about getting people to try new zero waste activities, and getting food is definitely one of my favorite activies so I was excited to see this as an upcoming meetup. Today we met at the in.gredients grocery store, with the intention of learning more options about buying without packaging waste. Of course, this idea stemmed in part from a recent book club discussion with Josh Blaine, manager of in.gredients.

IMG_20160723_143134
Welcoming entrace to in.gredients, with seating for eating 🙂

As we settled in I checked out the grounds and was pleasantly surprised to find a Little Free Library.

IMG_20160723_135946
Bonus books at the grocery store

And then had a look around their on-site garden. Maybe one day mine will look similar.

IMG_20160723_143213
Groceries in the making

Inside the store, there was plenty of local food stuffs to make your mouth water. And they had bulk options for all the basics like flour and salt and chocolate-covered almonds, laundry detergent (no longer available at Wheatsville unfortunately), pet food, and even a soap log that you could cut your own bar of soap from.

IMG_20160723_141541
I still have enough soap for forever but really want to try this next time I need some

Since it was a Saturday afternoon, I was already stocked with groceries but tared one jar by the door for something special.

IMG_20160723_142719
Tare sticker. The only packaging waste I took home from this shop.

So, what did I get? They had samples of dragon fruit (so strange! yet delicious), which I was then sure my husband would want to try also. I managed to avoid the chocolate and grabbed some unsweetened coconut flakes to fill my jar. (Not a local option I’m sure, but they’ll come to good use.) Plus, I grabbed some long beans because they looked really good. I was already at the checkout when I spotted the package-free breads behind the register and took home a loaf of sourdough (in what was formerly a shoe bag).

IMG_20160723_142900
Groceries from in.gredients without waste packaging

Afterwards, the meetup organizer Melissa shared a bit of her kombucha, which was awesome for two reasons. One, because it was on tap and she was able to get it in her growler with no additional waste. And two, because in.gredients provides real cups to use when dining on-site. (They wash them of course.) This was my first taste of kombucha, and it struck me as tasting a lot like natural ginger ale. I may have to try more of that in the future also.

So all in all a successful meetup. And I’ll be back!

Plastic-Free July Grocery Shopping

I haven’t bought as many groceries this month because of the invasion of relatives who visited and left behind so much food that I can’t stand to see go to waste. But there’s still some decent variety in this week’s grocery trip so you can see what I do to try to keep my shopping plastic-free and where there’s room for improvement.

Bulk Goods

IMG_20160716_102600
Peanuts, chili beans, and rolled oats bought in bulk

In Austin we’re very fortunate to have a number of stores in the area with bulk bins. I’ve found that even at the stores where they don’t tare containers, no one blinks if you bring your own light-weight bags to purchase bulk goods in. But I really do like seeing what I have on hand easily, and have been using glass jars for my bulk purchases from Wheatsville. Most of the time I can even get away with reusing the same sticker as a previous visit or rubberbanding a piece of scrap paper to the jar as a label to get the goods home without any waste. Mason jars are especially good for this because I can cut out a piece of scrap paper using the lid as a pattern and display it in the lid after screwed on.

Fresh Fruit

IMG_20160716_103239
Watermelon, peaches, and figs

There were plenty of delicious fruit options at the farmers market today. A small watermelon, a basket of peaches, and a basket of figs made their way home for me and with nary a produce sticker. Anything left over after we devour them can go straight in the compost bin (although I’ve been eating the watermelon seeds and saving some of the peach pits for a future peach-tree-growing adventure).

Fresh Veggies

IMG_20160716_103056
Mixed greens, avocado, carrots, and onion

We were already mostly set on veg too, but I needed an extra onion from the farmers market. And to fill out our salads for the week, Wheatsville has both organic carrots and mixed greens available in bulk. I just have to be sure not to squash the lettuce! Yes, the avocado has a sticker, but my husband really enjoyed it so it was worthwhile. Today I used up many of last week’s veggies by dicing them up and making a hearty spaghetti sauce–no spaghetti jar needed.

Bread

IMG_20160716_102718
Package-free baked goods

Yum, fresh package-free bread from the farmers market. Plus a package-free bagel picked up from the display at Wheatsville with my clean napkin. (It was a full bagel until I left the store.) Normally, I’d get more bread than this but we’re still working through frozen bread leftovers from my sister’s visit.

Eggs

IMG_20160716_103320
Eggs in a reused carton

Normally a cardboard carton is good enough to get through plastic-free July. But bulk eggs that you can take home in your own (reused) cartons? Even better! This is an awesome option at Wheatsville… although this carton should probably be retired soon.

Milk

IMG_20160716_103435
TetraPak! 😦

I know, I know. TetraPaks have at least a couple of layers of plastic, and there aren’t even facilities to recycle them in my area. I’m about to try my hand at making some oat milk again. But I got this as a backup because my husband would be grumpy if he didn’t have some kind of milk product to drink. Well, only grumpy until he went out and bought some himself, likely picking up other plastic-wrapped goods in the process. If I keep my husband away from the grocery store, that in itself is a less-plastic success.

Household Goods

IMG_20160716_102901
Plastic-free toilet paper

Originally I hated not getting quite as good a deal on toilet paper as was possible with the multi-packs wrapped in thick plastic. But since then I’ve grown very attached to the idea of only having to pick up a single roll or two of TP every week and never having to lug home one of those monstrocities. Totally worth it.

Well, that’s it! I told you it was a smaller shopping trip this week. What do you do to keep your groceries plastic-free?

Can “package-free” be sustainable?

This month Josh Blaine, manager of the in.gredients grocery store here in Austin, stopped by at the beginning of our Talk Green to Me book club to discuss zero waste and other efforts. The discussion tied in with many of our read books including this month’s The Green Collar Economy by Van Jones, American Wasteland by Jonathan Bloom, and of course Beth Terry’s Plastic-Free.

in.gredients was launched in 2012 as a package-free neighborhood grocery, which is pretty awesome. Of course, Beth Terry heard about this, and Josh describes her as “like a kid in a candy store” when she came to check out the shop.

I hadn’t heard of the store before reading Plastic-Free as it was nowhere near my neighborhood. When I visited the store about a year and a half ago, I think getting there on the bus took nearly two hours. It was definitely not my neighborhood grocery and visiting was anything but sustainable. It was a bitter-sweet visit too because this was after in.gredients had made the difficult decision to also sell packaged goods.

At times I’ve fantasized about opening up my own neighborhood grocery store (not too seriously) which really is package-free, but after Thursday evening I have a much better understanding of just how difficult that might be. Josh explained that they wouldn’t have been able to stay in business as a package-free grocery. When customers bring in their own containers, they’re less likely to pick up other things. Potential customers may skip a visit to the store or go elsewhere if they don’t have the right supplies on hand. And some things that customers want may not be available package-free, like coconut oil or soymilk.

Package-free food also doesn’t always last as long, which sometimes is irrelevant but sometimes is really important like for beer which is only at really good quality in kegs for a couple of days. That means it has a much shorter time frame to sell within. in.gredients is also a smaller neighborhood store, so having something things packaged like in kegs means that there’s going to be a lot less variety for customers to choose from. Unfortunately, there are so many reasons why packaged goods can be better for business.

To get more customers, in.gredients switched from all package-free to a focus on local foods 18 months after it opened. But that’s not just lipservice. Food sold at this store may be as local as vegetables grown in the garden in their front lot. They also work with many local farms like Urban Roots and Green Gate Farms. After hearing Josh talk about how closely in.gredients works with the vendors I’m more tempted to go back just because I know I’ll be able to pick up anything I see and buy it knowing that some really good people have already done the hard work of finding vendors with earth-friendly and community-friendly processes.

Josh is part of the Austin Zero Waste Alliance, and zero waste is definitely still one of the core values of the store. I don’t remember the specifics, but I think he said that the average amount of trash created by a person per day is five pounds, which is what their store creates in a month! They’re able to do this by making it a priority. They even work closely with local vendors to arrange for deliveries in reusable packaging like buckets of granola that go directly into the bulk bins before being cleaned and swapped out during the next delivery.

There’s so much more that was discussed, like involvement in the community or fair pricing, but my current dream is just to be able to buy what I need without getting a lot of extra trash as part of the deal. They still have a bulk selection filled with good food, though, and fresh local produce free even of stickers. So if you’re in Austin, stop by in.gredients to pick some up or other local goodies.

in.gredients_lrg_logo

May 1 Food Haul

I was way over budget this week, coming in over $100 for groceries for my husband and myself. So this can’t at all be considered a sustainable food haul. To be sustainable, less fortunate folks would have to have some chance of affording it. Well, let’s see how this happened…

First Stop: Downtown Farmers Market

  • IMG_20160430_111537Peaches, 2 baskets: $12.00
  • Brussel sprouts, 1 pint: $4.00
  • Wheat flour, 2.5 pounds: $5.00
  • Whole chicken, 3.18 pounds: $14.31
  • Mushrooms, some: $3.00

Total: $38.31

You can’t really tell from this picture but this is a lot of peaches. They’re delicious, and I need to cut them up and flash freeze them soon to prevent any from going to waste. Frozen peach slices will be incredible when the summer heat comes around if they last that long.

The chicken is for our Mother’s Day lunch, and I also picked up the bag of wheat flour from the vendor while I was there. It’s plastic, but hey it’s also local. By the way, for anyone who doesn’t know this yet, store whole wheat flour in the freezer. It’s stays fresher much longer that way.

Second Stop: Wheatsville Co-op

IMG_20160430_112039IMG_20160501_162514

  • Watermelon, x2: $5.98
  • Toilet paper, x1: $0.79
  • Soymilk, half-gallon: $3.69
  • Rosemary seeds, 1 packet: $2.99
  • Bronner’s soap, 4.49 pounds: $4.80
  • Cara cara oranges, 0.70 pounds: $1.74
  • Valencia oranges, 0.88 pounds: $1.58
  • Red bell pepper, 0.23 pounds: $0.89
  • Orange bell pepper, 0.52 pounds: $1.55
  • Roma tomatoes, 0.37 pounds: $0.74
  • Cinnamon raisin bagels, x6: $4.95
  • Nut & Oat bread loaf: $3.69
  • Honey wheat bread loaf: $3.69
  • Extra virgin olive oil: $6.99
  • Balsamic vinegar: $4.99
  • Bran flakes, 0.33 pounds: $1.65
  • Sunny bears, 0.45 pounds: $5.40
  • Tofu, 14 ounces: $2.29
  • Peppermint toothpaste: $5.99

Total: $63.78

Whoa, that’s way more than I had budgeted for this week. But there were some staples included in there that should last me for a while. But the gummy bears? This is why you’re not supposed to go shopping hungry, you end up buying stupid things. Without that, I at least wouldn’t have gone into the triple-digits of dollars spent.

On the bright side, refilling my bottle of Bronner’s soap turned out to be less expensive than expected. Sure, there’s some air in the bottle but that’s still much cheaper than when I initially purchased the bottled soap. Buying from the bulk bins isn’t always a win when it comes to the pocket book, but when it is I can’t help but smile.

And the watermelons. My original plan was to wait until I could harvest some from my backyard or at least grab one from Engels Farm at the farmers market. But what can I say, watermelon is my favorite food and I am definitely a sucker for it. So when I stopped off at Wheatsville on two separate trips I picked up one of the little sale watermelons each time.

With the holdovers from last week and all of these goodies, we’re fully stocked up for the week ahead. Time to start eating!

April 24 Food Haul

I missed the farmers market this week in order to take the opportunity to visit the Resource Recovery Center and pick up some ReBlend paint. While there, I also managed to pick up some screws which look about the right size for reattaching the window shutter that came off, some washers for for making Roman shades, a small terra cotta window pot (made in Italy), and a couple of other goodies. (This was all free stuff, folks! Dumpster diving without any of the inconveniences.) There was still time to go to the farmers market afterwards, but I made a mistake thinking I could lug around a 3.5 gallon tub of paint from the pick-up area to the bus stop some blocks away. Even switching arms regularly and making frequent stops to rest, I just wanted to sit back for a while.

So in the end, this morning I made a one stop shopping trip to pick up tons of goodies.

One Stop: Wheatsville Co-op

  • IMG_20160424_090812Acorn squash, 1.50 pounds: $1.79
  • Beets, 0.80 pounds: $1.59
  • Broccoli, 1.30 pounds: $2.33
  • Salad mix, 0.24 pounds: $1.68
  • Carrots, 1.51 pounds: $2.70
  • Kale, 1 bunch: $2.49
  • Navel oranges, 1.40 pounds: $2.51
  • Cucumber, 0.92 pounds: $0.91
  • Golden delicious apples, 0.78 pounds: $1.79
  • Roma tomatoes, 1.03 pounds: $1.33
  • Gala apples, 0.79 pounds: $2.36
  • Pink lady apples, 0.68 pounds: $2.24
  • Orange bell pepper, 0.30 pounds: $0.90
  • White onion, 0.77 pounds: $1.38
  • Valencia oranges, 0.84 pounds: $0.83
  • Ataulfo mango, x1: $0.99
  • Peaches, 0.63 pounds: $2.39
  • Garlic, 0.13 pounds: $0.78
  • Yukon potatoes, 0.92 pounds: $1.37
  • Bagels, x2: $1.98
  • Nut & Oat bread, 1 loaf: $3.69
  • Whole Wheat bread, 1 loaf: $3.69
  • Toilet paper, x2: $1.58
  • Peanuts, 0.91 pounds: $4.81
  • Banana chips, 0.12 pounds: $0.41
  • Crunch peanut butter, 0.70 pounds: $4.89
  • Soymilk: $3.69
  • Smart dogs: $3.99

Total: $53.48

I expected the total to be higher for my packed little shopping cart, but there were a lot of good sales this week (yay, extra bread for the freezer) and it was that time of the year that I got my special 10% off member discount. My only regret is that I couldn’t find raisins in the bulk bins, which is why I ended up getting the banana chips. Oh, and the fact that organic broccoli at the co-op comes with both a rubber brand and unrecyclable tag. But, well, I really wanted some broccoli for my pizza. Yumm.

The Thrift Life

Thrift – the quality of using money and other resources carefully and not wastefully

Thrift is one of the core principles by which I live my life. I’m not hardcore thrift, but here are a few examples of thriftiness that I do practice.

Socks

When a sock is beyond repair, its partner doesn’t need to be thrown out. Here I paired a lonely sock with one I picked up at the Really, Really Free Market. I may never buy socks again. And as for the holey sock, it may still have some use for the elastic–a hair band or cushy rubber band replacement. Or at worst just a rag.

IMG_20160330_063505

(You may also notice the DIY insoles that should help these shoes to last longer.)

T-Shirts

I reuse all my old t-shirts by making them into tshirt yarn and transforming them into rugs, bowls, and more. I’ve even stockpiled extra shirts from the RRFM when I needed more to complete a project.

IMG_20151227_090527
Braided Tshirt Rag Rug #3

Buying Bulk

Rice. Lentils. Laundry detergent. Eggs. Spinach. I make the best use of resources by reusing the containers that I already have instead of disposable packaging. (This is a work in progress.)

IMG_20151107_081530

Cooking Food

By cooking dried beans or making my own bread, I can avoid both single-use packaging and food waste, plus save money.

IMG_20160320_094000

Growing Food From Seed

Getting food right from my backyard? I need to do more of this.

Small carrot fresh-picked in the backyard garden

Library

Want something to read? Something to watch or listen to? Looking for an air-conditioned free place to hang out in the summer? I use my library for all these things.

IMG_20160121_165507

Furniture

Furniture shouldn’t be disposable. I buy second-hand and am not afraid to reupholster furniture that I already have to make it last longer.

IMG_20160207_091522

Personal Care Products

The deodorant recipe below may not have worked out for me, but a simple deodorant powder works for me just fine. I’ve been doing the baking soda wash and apple cider vinegar rinse as a replacement for conventional shampoo and vinegar. For some products like eye shadow and blush, I’ve found that it’s just as easy to do without.

IMG_20151108_072115

And More

These are just a few of many examples of thrift. How does thrift surface in your life?

Sidenote: although “thrift” is in the name, it’s no accident that I didn’t mention thrift shopping. Thrift isn’t about shopping. That’s just a fallback for when I can’t make do without, repurpose something else to fill the need, and can’t or am too lazy to make it myself.

January 23 Food Haul

It was cold out getting the groceries this morning. Maybe a good day to make a big pot of hearty, veggie soup. Yum!

Stop 0: Wheatsville Co-op

My husband snuck off to do his own grocery shopping earlier this week to stock up on junk food plus a couple of peppers.

  • Red bell pepper, 0.48 pounds: $1.44
  • Jalapeno pepper, 0.09 pounds: $0.16
  • Vegan mozarella, 8 ounces: $4.79
  • Hemp milk, 1 quart: $3.99
  • Chocolate hemp milk, 1 quart: $3.99
  • Milk chocolate, 1 heart: $0.89
  • Tofurkey hot dogs: $3.74
  • Tofurkey sausage: $3.74

Total: $22.81

First stop: Wheatsville Co-op

My first shop with my new Co-op membership card! I don’t expect it to financially be worth the $70 I invested for at least a few years, but you know what they say: “Put your money where your mouth is.”

  • IMG_20160123_114838Yellow onion, 1.46 pounds: $2.18
  • Carrots, 1.36 pounds: $2.03
  • Granny Smith apples, 0.71 pounds: $1.77
  • Red delicious apples, 0.94 pounds: $2.15
  • Tomato, 1.48 pounds: $1.68
  • Mango: $1.99
  • Garlic, 0.20 pounds: $1.16
  • Avocado: $1.99
  • Spinach, 0.20 pounds: $1.40
  • Baking soda, 2 pounds: $1.79
  • Toilet paper: $1.49
  • Green lentils, 2.94 pounds: $4.97
  • Garbanzo beans, 1.19 pounds: $3.32
  • Brown rice, 1.30 pounds: $3.63
  • Almonds, 0.61 pounds: $7.31

Total: $36.00

Sorry for the lousy photo. I was pressed for time this morning. But you should be able to make out my new labeling system for bulk foods. Rather than using the stickers at the store, I cut up a piece of old junk mail and wrote on the back, rubber banding the tare and PLU to each jar. Sadly, in the process of picking out rubber bands, I realized a couple had gone brittle and needed to be thrown out.

New-to-me food: chickpeas, aka garbanzo beans. If I remember to soak these tonight, I’ll cook them up tomorrow and freeze the extras as usual. I hear they have a nice nutty flavor.

Second stop: Downtown Farmers Market

  • IMG_20160123_114007Spaghetti squash: $4.00
  • Brocolli: $8.00
  • White mushrooms: $4.00
  • Bok choi: $2.00
  • Radishes: $2.00
  • Lettuce: $3.00

Total: $23.00

You can’t really tell from that picture but those heads of broccoli are huge. I may have to prep and freeze some of it for the upcoming broccoli-free months.

New-to-me veg #1–the French breakfast radishes. I’m assuming aren’t too different from other radishes, though.

New-to-me veg #2: Bok choi. I have no idea what to do with this yet, but I’ve seen this in recipes in the past, which I promptly ignored because they required bok choi, so it shouldn’t be too hard to make a plan for it.

Last stop: Backyard garden

Not much to harvest, but I did pick one precious carrot. Just a couple of inches long and so sweet and tender. Not wanting to waste anything, I ate it leaves and all.

Small carrot fresh-picked in the backyard garden
Carrot from backyard garden (before washing)

January 16 Food Haul

This may be a bit crazy, but I’m already getting anxious about how close we are to Spring. Earlier this week I clipped a few little leaves from my spinach plants but nothing else was ready. At least there’ll be another batch of radishes ready soon. Anyhow, to the shops!

First stop: Wheatsville Co-op

  • IMG_20160116_115613Bell pepper, 0.46 pounds: $0.92
  • Celery, 0.65 pounds: $1.29
  • Russet potatoes, 1.60 pounds: $2.38
  • Carrots, 1.28 pounds: $2.47
  • Jalapeño, 0.03 pounds: $0.05
  • Avocado, x1: $1.99
  • White onions, 0.78 pounds: $1.55
  • Baby spinach, 0.26 pounds: 1.82
  • Vegan cheddar, 7.10 ounces: $4.99
  • Berry spread: $3.49
  • Corn tortillas, x30: $1.49
  • Toilet paper, x2: $1.58
  • Wheat flour, 0.85 pounds: $2.54
  • Brown rice, 1.18 pounds: $2.96
  • Split peas, 0.73 pounds: $1.31
  • Spelt, 0.62 pounds: $1.56
  • Coconut milk, 64 ounces: $2.69
  • Tofurkey sausage, 4 sausages: $3.99

Total: $39.20

More food substitutes for my  husband. Sausage, milk, and even cheese. He was thrilled. Apparently, the vegan cheddar tastes very close to the real thing, but the number of ingredients is crazy. I’m glad he understands that I won’t be getting him that stuff every week.

Also, I love the idea of buying flour from the bulk bins since I sometimes get in a rut and don’t make any bread for a while, but $3 a pound? This may be the only time I do such a thing. There’s space in the freezer anyhow.

On the plus side, a bulk bin full of baby spinach? That’s fantastic! My cravings are finally satisfied, and without a single-use bag of guilt to accompany them.

Next Stop: Downtown Farmers Market

    • IMG_20160116_113950Mushrooms: $4.00
    • Meyer lemon: $1.00
    • Watermelon radish, 1 bunch: $2.75
    • Heirloom tomatoes, 1 basket: $6.00
    • Spaghetti squash, 1 basket: $4.00

Red cabbage: $2.00

Total: $19.75

These were some of the very last tomatoes from Engel Farms for the season. I was getting spoiled having tomatoes constantly available, guess I’ll have to learn other things to eat.